Menu:

Rok szkolny 2016/2017

Adres:

Szkoła Podstawowa
im. ppłk Stefana Skoczylasa
ul. Lubelska 37
21-533 Rossosz

Telefon/Fax:

(083)378-45-17

„Betlejem jest w nas”

22 grudnia w całej szkole słychać było kolędy, świąteczne życzenia,
z drugiej klasy wydobywał się zapach świątecznych pierniczków, które dzieci samodzielnie piekły pod okiem swojej Pani Krystyny Pasternak.
W klasach organizowano wigilie klasowe.

W takiej podniosłej, ciepłej, świątecznej atmosferze spotkaliśmy się na hali jako wielka szkolna rodzina na spotkaniu opłatkowym. Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej przygotowali przedstawienie jasełkowe pt: „Betlejem jest w nas”. Widowisko rozpoczęło się od zaprezentowania kilku scenek, w których widzowie mogli dostrzec współczesne, dość często, niestety, spotykane podejście do obchodów Bożego Narodzenia – zaaferowanie przygotowaniami, brak zainteresowania świętami, obojętność, skupienie wyłącznie na własnych potrzebach. Gdy bohaterowie relacjonowali swoje świąteczne zapracowanie, na scenie pojawiały się klocki, ukazujące grzechy: pychę, obżarstwo, chciwość, zazdrość, gniew, lenistwo, nieczystość, które popychają ludzi w niewłaściwym kierunku. By odnaleźć właściwy sens świątecznej atmosfery, naszym bohaterom, a tym samym i widzom, przypomniano wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat – narodziny Jezusa. Na zakończenie w czasie utworu „Wieża Babel” wykonanego przez chór szkolny zbudowano wieżę cnót, wartości, które każdego dnia powinny być drogowskazami na naszej życiowej drodze. en niezwykły, świąteczny czas powinien być wypełniony miłością, skromnością, dobrocią, pokorą, radością, cierpliwością, wiarą, ale czy na pewno tak jest? Uczniowie fantastycznie wcielili się w przydzielone role, a piękne stroje i oprawa muzyczna i plastyczna wzbogaciły przedstawienie i wzmocniły przekazywane treści. Przedstawienie było próbą skłonienia do refleksji nad przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia. Czy w natłoku codziennych spraw, zabiegania, materializmu znajdujemy czas, by przyjąć Miłość, która narodziła się w Betlejem? Czy nie troszczymy się bardziej
o wizualną oprawę świąt zapominając o duchowym ich przeżywaniu?
To właśnie te pytania miały nurtować widzów oglądających przedstawienie i skłonić ich do przemyśleń. Refleksji i przemyśleniom towarzyszyły piękne kolędy w wykonaniu szkolnego chóru pod kierownictwem pani Agnieszki Zgiet.

Przybyłych gości: pana Wójta Kazimierza Weremkowicza, pracowników Urzędu Gminy Rossosz, przedstawicieli Rady Rodziców, wszystkich pracowników szkół bardzo gorąco powitała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej – mgr Lucyna Krać, następnie w duchu pięknej polskiej poezji złożyła serdeczne życzenia świąteczne, podziękowała uczniom
i nauczycielom: Ks. Kamilowi Frączkowi, pani Agnieszce Zgiet, pani Jolancie Dymowskiej i pani Dorocie Kuzawińskiej za przygotowanie spotkania opłatkowego. Po wspólnej modlitwie i odczytaniu fragmentu Pisma Świętego podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Wszyscy poczuliśmy atmosferę nadchodzących świąt!

Dorota Kuzawińska